Спестете пари с умни ремонти у дома!

Има ли начин ремонтите да не изядат всичките ти спестявания?

Ако още се чудиш откъде да почнеш и дали изобщо можеш да минеш тънко с някой ремонт, спокойно – има как. Истината е, че ако си с отворени очи и не се хвърляш на първото-що-видиш, има доста начини да спестиш. Спестете пари с умни ремонти у дома! Това не значи да кърпиш със скоч и кабелни превръзки, а просто да си малко по-подреден, да имаш план и да знаеш за какво си заслужава да дадеш пари и за какво не.

Малки стъпки, голяма разлика: спестете пари с умни ремонти у дома!

Преди да се втурнеш към железарията и да напълниш количката, седни и си направи списък. Няма нужда да правиш генерална промяна наведнъж. Всичко с мярка става. Да, дразнят те старите шкафове или падащата мазилка, но ако действаш на парче и с правилен ред, ще се изненадаш колко можеш да направиш с по-малко.

  • Провери какво може да се оправи, вместо да се сменя. Много често хората бързат да хвърлят неща, които могат да се спасят с малко боя, нови панти или лепило. Стара врата, например, с нова дръжка и един шлайф става като нова. Същото важи и за шкафовете, уредите и даже част от мебелите.
  • Разделяй ремонтите на етапи и започни с най-належащото. Не се захващай с всичко едновременно. Първо оправи местата, които създават реален проблем – течове, развалени ключове, счупени прозорци. После минавай към козметичните неща. Така няма да се задъхаш финансово и ще виждаш резултати постепенно.
  • Не подценявай дребните неща – те събират сметката. Едно кранче капе, едно уплътнение се е износило, ключът свети, но не включва – дреболии на пръв поглед, но ако ги оставиш, ще почнат да ти точат парите. Постоянно течаща вода, например, в края на месеца се усеща доста сериозно.
  • Намери алтернатива на скъпите материали. Плочките от списанието може да изглеждат супер, ама струват три пъти повече от нещо, което изглежда почти същото. Има много качествени варианти, които не изискват да продадеш половината си техника, за да си ги позволиш. Ако си в крак с тенденциите, ще видиш, че има модерни и евтини решения.
  • Събирай оферти, не се хвърляй на първата. Ако ще викаш някой да ти помага, не взимай първия, който ти звънне. Провери, попитай, сравни. Същото важи и ако ще използваш хамали за почистване и извозване – и там има голяма разлика в цените, стига да се поразровиш.

Бонус трикове за по-евтини ремонти

  1. Прави си сам каквото можеш. Има неща, дето можеш да направиш и без да си майстор. Смяна на крушки, боядисване, лепене на тапети – не е атомна физика. Гледай клипове, чети, питай. Не е срамно да не знаеш, ама е глупаво да плащаш за нещо, което можеш да направиш за половин час.
  2. Купувай материали на разпродажби или от складове. Много често има остатъчни количества на супер цени. Има фирми, дето разпродават и стари наличности, и това е моментът да вземеш нещо качествено, но на цената на масовката. С малко търсене можеш да си спестиш доста.
  3. Мисли за дългосрочно, не за сега. Нещо може да изглежда евтино сега, но ако след три месеца пак трябва да го сменяш, си на загуба. Избирай материали, които са лесни за поддръжка. Ако пипаш нещо в банята – вземи добро лепило и качествен силикон. По-добре малко повече сега, отколкото двойно след месец.
  4. Използвай отпадъци умно. Ако ще правиш ремонт и имаш да изхвърляш стари неща, провери дали могат да се използват за друго. Плоскост от стара маса може да стане рафт. Стари тухли – за бордюр. Не всичко трябва да отиде на бунището. А ако е време да се освободиш, тогава помисли за извозване на отпадъци, за да не трупаш излишно.
  5. Не подценявай поддръжката. Понякога това да смазваш, затягаш и проверяваш навреме ти спестява сериозни ремонти. Вместо да сменяш цяло гърне, защото се е разпаднало от ръжда, можеш да го опазиш с малко внимание на всеки няколко месеца.

Най-често задаваните въпроси

Мога ли сам да си направя ремонта, без да викна майстор?
Можеш, стига да не се захващаш с неща, които са опасни – като ток или газ. Всичко друго, което не изисква лиценз, е напълно постижимо с малко търпение и желание.

Как да избера правилните материали, без да се набутам?
Търси отзиви в интернет, питай познати, обиколи няколко магазина. Сравнявай не само цени, но и гаранции. Евтиното не винаги е икономично, ако се развали бързо.

Колко струва едно извозване на строителни отпадъци?
Зависи от обема и локацията, но обикновено има базова такса плюс на кубик. За да не се изненадаш, винаги попитай предварително и поискайте крайна цена. Ако се налага, ползвай фирма за разчистване на апартаменти с опит.

Кои ремонти са най-изгодни за започване?
Започни с това, което ще ти донесе най-голяма промяна срещу малко усилие – смяна на осветление, нови дръжки на шкафове, боядисване. Те дават свеж вид и са евтини.

Как да не се прекарам с майстори и оферти?
Питай за препоръки, чети отзиви, изисквай всичко писмено. Не давай пари предварително и не се връзвай на „само днес“. Винаги проверявай какво включва цената.

Спестете пари с умни ремонти у дома!
Категория: Дневник

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *